Autor: Josef Ledvina.

Rok výroby: 80. léta 20. století.

Informace od autora: Zařízení je zhotoveno podle časopisu Udělej si sám. Vkládalo se mezi tělo a objektiv fotoaparátu PRAKTICA. Když jsem chtěl u nás v oční optice objednat výrobu čočky (-25 dioptrií), prodavačka raději zavolala vedoucímu do Plzně, jestli je to možné vybrousit. Ten se jí ptal, zda jsem přišel sám a jestli vidím. Nakonec mi čočku dodali. Vložil jsem ji do originálních kroužků vyložených černým papírem, aby nevznikaly newtonovy kruhy. Fotil jsem vždy se žlutým filtrem.

Komentář muzea: Připravujeme rentgenový snímek tohoto exponátu, abyste viděli, co je uvnitř.