Víte proč? Přece kvůli krabičce. V době nezajímavých (většinou papírových a málo trvanlivých) obalů se na trhu zjevil zázrak, ze kterého vznikal odolný a opakovaně uzavíratelný zásobníček na trubičkové pojistky, matičky, podložky, šroubečky a jiné poklady. Mně osobně ty antiperle nijak zvlášť nechutnaly, ale jejich futrálek mi v 70. létech 20. století připadal jako z jiné planety. Každý vyhozený kousek jsem zachraňoval. Třeba i z popelnice nebo ze smeťáku.

07. 05. 2021 - Na facebookový profil Muzea kutilství přišly tyto komentáře:

"Naposledy je měli zelený. Prodávají se ještě vůbec?"

"Původně byly futrály hliníkové."

"Kdysi byla na trhu pistolka na hraní. Černá se zásobníkem nahoře. Otvor zásobníku měl bílý posuvný uzávěr. Antiperle jsme používali jako alternativní střelivo. Pak zůstala super krabička."

"Antiperle byly jedlá alternativa střeliva do pistolky."

"Mám v ní schované zoubky svých dětí."

"To já si dělala jako malá penízky. Kovový penízek byl pod papírem a na ten se z vrchu tlačilo druhou stranou obyčejné tužky a penízek byl na světě. Pak jsem si to vystřihla a uložila do těchto krabiček a hned jsem si po vyrobení penízků založila obchod. A ty krabičky dlouho krásně voněly a ty penízky taky."

Vypsal: Milan Kutil Říha

Text a foto: Milan Kutil Říha.