Autor: Stanislav Holenda.

Rok výroby: 1973-1975.

Informace od autora: Povím vám příběh o vzniku tohoto zařízení. Stereorádio s NF zesilovačem vzniklo v rozmezí roků 1973 - 1975. Na zařízení jsem pracoval se svým otcem a VF díl vznikl ve spolupráci s OK1ASA. Dalšími pomocníky byli kamarádi OK1AQM, OK1MAX. Bylo potřeba vyrobit chladiče a konzultovat další práce kolem zařízení. Při výrpobě byl zvolen systém stejně velkých modulů, které byly pak jednotlivě montovány do skříně z Al bočnic z jihlavské Tesly. Autorem VF dílu byl OK1ASA a tvořili jsme společně. NF zesilovače, kvadro zesilovače, korekční předzesilovač, zesilovač pro magnetodynamickou přenosku, napájecí stabilizovaný zdroj, S-metr, stereodekodér, pseudodekodér kvadro, stereovyvážení a další díly jsou vždy v samostatných modulech. Toto bylo zvoleno z důvodů možnosti jednotlivých dílů pro případnou jednoduchou výměnu nebo modernizaci. Některá zapojení jsou naším vlastním výmyslem (např. měření síly přijímaného signálu). Jinak byly použity návody z RK 5/72, AR 4/69, RK 5/73, AE 8/74, AR 8/73 a další. Jednotlivé díly, krabičky, jsou uchyceny k šasi dvěma šroubky a mají samostatné vývody, takže se dají snadno vymontovat a v případě potřeby opravovat a vylepšovat. Krabičky jsou sletovány z kuprextitu. Mechanický převod na ručičku stupnice byl zvolen tzv. ložiskový a kompletně ho vyrobil můj otec. V případě potřeby mám ke všemu zařízení kompletní dokumentaci, včetně náčrtů mechanických částí. Zařízení bylo vyráběno v době, kdy nám režim neumožňoval přijímat západní normu. V mém případě měl přijímač obě normy - CCIR a OIRT (tedy západní i východní). Zařízení mělo ruční i automatické ladění a dokonce i dálkové ovládání. Bylo vystaveno a předváděno na výstavě radioamatérských výrobků ve velkém sále kulturního domu v Havlíčkově Brodě i za přítomnosti redaktora AR. Sloužilo bez problémů mnoho let a asi by pracovalo i nyní.

Rozměry: cca 445 x 305 x 90 mm.

Komentář muzea: Podívejte se i na další podobné výrobky z naší sbírky, do vyhledávacího pole tohoto webu zadejte text přijímač.

Názory čtenářů webu: 02. 03. 2024 - Ta jihlavská skříňka se zakrytím bočnicemi pomocí předního panelu až do krajů tomu sluší. Z facebookového profilu Muzea kutilství vypsal Milan Kutil Říha

Zašlete nám své názory, připomínky, náměty, poznatky nebo informace k tomuto exponátu. Po vzájemném odsouhlasení textu vše rádi zveřejníme.