Autor: Jaroslav Martínek.

Rok výroby: 70. léta 20. století.

Informace od syna autora:  Coby školákům se nám stále lámaly čínské propisky v oblasti závitu, stejně jako ostatním spolužákům (že by soudruzi udělali někde chybu?), tak nám otec nechal vyrobit v práci na soustruhu mosazné náhrady. Vznikly celkem 3 ks, zachoval se jenom jediný. Na výrobek se nasazoval kryt z originální propisky.

Rozměry: délka cca 112 mm, průměr cca 9,5 mm.

Komentář muzea: Všimněte si rádlovaného protiskluzového povrchu. Co není vidět, je pružinka umístěná uvnitř horní čísti - stejně jako u originálu.

Názory čtenářů webu: 15. 04. 2024 - Nepřestávám žasnout nad kreativitou našich kutilů. Řekněte sami, tušili jste, že někdo amatérsky vyrobil propisku?

Tato skutečnost mě přivedla ke krátkému vzpomínání. Patřím ke generaci, která se v první třídě učila psát s tzv. násadkou, tj. držátkem, do něhož se vsunovalo pero, jež se namáčelo v lahvičce s inkoustem. (Každý žáček tak měl neustále modrý prst, občas i kalhoty.) Ničím jiným jsme psát nesměli, i když propisky existovaly. Ještě v páté třídě bylo povoleno pouze plnicí pero. Na druhém stupni pak učitelé akceptovali buď tuto "plničku" nebo tzv. čínskou propisku. Měli jsme ji rádi - nepouštěla, napsaná čára byla tenčí než "propisková" a inkoust měl krásný blankytně modrý odstín.

Pár "čín" jsem doma našel a pro porovnání je společně s tou kutilskou nafotil (předposlední obrázek). Také se podívejte na poslední snímek -  pochromovaný kryt originální náplně (s nápisem SHANGHAI). Často se jako trubička hodil pro nějaké kutilské realizace. Milan Kutil Říha

16. 04. 2024 - Podívejte se na video (YouTube) s touto propiskou. Milan Kutil Říha

Zašlete nám své názory, připomínky, náměty, poznatky nebo informace k tomuto exponátu. Po vzájemném odsouhlasení textu vše rádi zveřejníme.