Autor: Neznámý.

Rok výroby: Před rokem 1989.

Popis: Exponát sestává ze dvou novodurových koster. Na každé z nich je lakovaným drátem o průměru 0,6 mm navinuta cívka, jejíž vývody jsou připojeny na zdířky. Pravou přední a levou zadní zdířku propojil autor lankem. Celek "stojí" na překližkové destičce. Kostry mají vnitřní průměr 102 mm, vnější průměr 159 mm a jsou od sebe vzdáleny 65 mm.

Komentář muzea: Těžko říci, k čemu tato věc sloužila. Snad by se mohlo jednat o demonstrační zařízení pro experimenty s transformátory nebo o přípravek pro předvádění anténní vazby u audionu. Popř. také o léčitelskou cívku. Podívejte se i na další podobné exponáty z naší sbírky. Do vyhledávacího pole tohoto webu zadejte slovo cívka.

Názory čtenářů webu: 24. 05. 2021 - Díky komentářům na Facebooku bylo zjištěno, že se jedná o tzv. Helmholtzovu cívku, která díky své geometrii vytváří téměř homogenní pole, což se hodí při různých měřeních a kalibraci. Milan Kutil Říha

Zašlete nám své názory, připomínky, náměty, poznatky nebo informace k tomuto exponátu. Po vzájemném odsouhlasení textu vše rádi zveřejníme.