Autor: Jiří Vranka.

Rok výroby: 2021.

Informace od autora: "O mně by mohlo platit: ´Kdo s kutily se jednou spřáhne, ten zůstane navždy kutilem´. Asi před 14 roky jsme byli nuceni se přestěhovat. Proto jsem rozdal veškerý materiál, schémata atd. Zdálo se, že kvůli nedostatku času už nikdy kutit nebudu. Dům vyžadoval opravy - nová okna, zateplení, rekonstrukci společných prostor - a byt také volal po generálce. Nebyl čas ani na ryby. S manželkou vášnivě rybaříme. Po dvou letech však práce skončily a najednou - volný čas! Náhodou zůstalo v krabici pár zapomenutých plošných spojů. Osadím je, napadlo mě. Ale ouha, v obchodech na tato stará zapojení již nic neměli. Nejlépe to řekli v prodejně firmy HADEX: ´Přišel jste asi o 15 let později´. Když však moji kamarádi zjistili, že zase začínám, darovali mi materiál na mé nedokončené projekty (jak to jeden z nich nazval). Nahromadila se mi tak spousta součástek z produkce TESLY. Mé dávné zkušenosti s bastlením vyústily v retro stavbu hlasitého telefonu. Ten první vznikl v roce 1984 podle schématu v časopise Amatérské rádio 11A / 1982. Známí, kteří bydleli vedle sebe, ale v různých vchodech, se s ním po kabelu dorozumívali. Z té doby mi zbyly dva plošné spoje a tak jsem je osadil a oživil. Moc mě to bavilo."

Komentář muzea: Zdá se, že retro kutilství pana Vranku opravdu chytlo. Zhotovil ještě další přístroje. Postupně vás s nimi seznámíme. Podívejte se i na další podobné výrobky z naší sbírky. Do vyhledávacího pole tohoto webu zadejte text telefon.