Autor: Jiří Vranka.

Rok výroby: Asi 1975-1977.

Informace od autora: "Pamětníci černobílých televizorů jistě vzpomenou na častou vadu, kdy jim na televizoru utíkal vertikálně obraz, oni vstávali z křesla a knoflíkem na zadní stěně televize se pokoušeli obraz zastavit. To se opakovalo několikrát za večer.

Vadu způsobovaly elektronky PCL85 (805) z RVHP. Z Polska. PCL85 z Maďarska byly kvalitnější, ale málokdy se v obchodech objevily.

Vada - vertikální utíkání obrazu - se dala odstranit buď výměnou elektronky (pokud se sehnala, byly nedostatkové), jejím podžhavením - paralelně k vývodům žhavení na patici elektronky se připájel odpor 680 Ohmů - nebo náhradou triody tranzistorem.

Zapojení s KF 504 byla publikována v časopisech, např. v Amatérském rádiu 4 a 11 / 1974, nebo předávána mezi kutily. Při náhradě se buď proškrábly spoje na základové desce televizoru a přidaly součástky ze strany spojů nebo se vyrobil mezikus - viz foto - a jednoduše se zasunul do patice v televizi a elektronka - pentoda - sloužila dál. Patice skleněné i plastové byly tenkrát k dostání v prodejnách druhé jakosti. Tištěný spoj dodali kolegové z práce. Pro známé jsem pár kusů vyrobil. Tento mezikus mi donesl jeden kamarád. Při likvidaci černobílého televizoru 4246U Salermo mezikus vytáhl a donesl mi jej na památku starých kutilských dob."

Komentář muzea: Podívejte se i na další podobné výrobky z naší sbírky. Do vyhledávacího pole tohoto webu zadejte text redukce nebo náhrada.