Autor: Ing. Antonín Vajčner.

Rok výroby: 1973.

Informace od autora: "Přístroj slouží k měření kapacity nabíjecích AA baterií a NiMh. Je vestavěn do krabičky od mikroskopických sklíček a napájen externím zdrojem 9 V. Jako indikátor slouží levné hodinky z tržiště. Pro urychlení měření jsou v krabičce dva shodné měřiče A a B. Zdířky na boku slouží k připojení měřeného článku v externím držáku.

Před měřením se na hodinkách nastaví čas 12:00. Vloží se měřené články a stisknou se tlačítka. Články se začnou přes relé a odpor vybíjet proudem 200 mA, rozsvítí se červené LED a přivede se napětí na hodinky. Při poklesu napětí baterie pod 1 V relé odpadne, kontrolka zhasne a hodinky se zastaví. Z doby chodu hodinek se zjistí kapacita článku (1 hodina = 200 mAh). Rozměry: 130 x 82 x 31 mm.".

Komentář muzea: Autor použil například tyto součástky: operační zesilovač 1458N, jazýčková relé S1A050D00, tranzistory KC 507.