Autor: Jiří Vranka.

Rok výroby: Po roce 1989.

Informace od autora: Pokud někdo likvidoval CRT barevnou televizi (stará barevná televize se "skleněnou" obrazovkou), tak jsem vykuchal demagnetizační cívku a použil ji na magnetoterapii. Zapojení je podle radioamatéra OK1ACP - Luboš Matyásek. Více (schéma, aplikace atd.) lze nalézt v časopise Amatérské rádio. Postavil jsem asi 20 přístrojů. Používám jej většinou na záda, když přijdu ze zahrádky a na druhý den chci jet na ryby. Rychleji se postavím na nohy :-).

Kolega z práce si dělal jiný přístroj podle radioamatéra OK2CD - https://www.ok2cd.cz/magnetoterapie.html. Jiný radiomatér si zapojení od OK1ACP vylepšil a na své stránky dal schéma i video s ukázkou, jak pomocí magnetu rozpoznat pulzní magnetické pole - https://mekweb.eu/index.php?q=download-details&file=80. Jak je vidět, radiomatéři se magnetoterapii dost věnují.

Komentář muzea: Podívejte se i na další podobné výrobky z naší sbírky, do vyhledávacího pole tohoto webu zadejte slovo léčitel. Pan Jiří Vranka zhotovil spousty dalších výrobků. Pokud se s nimi chcete seznámit, zadejte do vyhledávacího pole tohoto webu jeho příjmení.

Názory čtenářů webu: 09. 12. 2022 - Od jednoho z příznivců našeho facebookového profilu jsme dostali tuto zprávu: "Taky jsem něco podobného dělal, ale místo této kruhové cívky byla polovina C jádra a na ní nasazena kostra s cívkou na 230 V řízené pomocí tyristoru." Přepsal Milan Kutil Říha

31. 12. 2022 - Přišel i další příspěvek od jiného příznivce z facebooku: "Sám jsem po ochrnutí levé půlky obličeje dostal nápad (ba přímo vnuknutí), že by mohla pomoct magnetoterapie. Letmý pohled na internet správnost tohoto vnuknutí potvrdil. Z volně ložených součástek na stole (inu bordelář) jsem přístrojek postavil a vzorem mi byla právě konstrukce Luboše OK1ACP. Jako aplikátor jsem použil několikrát přeloženou demagnetizační cívku z Rubína C202. A výsledek? Doktorka se divila, že se mi obličej vrátil do původního stavu bez jakýchkoliv následků." Přepsal Milan Kutil Říha

Zašlete nám své názory, připomínky, náměty, poznatky nebo informace k tomuto exponátu. Po vzájemném odsouhlasení textu vše rádi zveřejníme.