Autor: Jan Wimmer.

Rok výroby: Asi 1979 nebo 1980.

Popis: Můj přístroj vznikl podle návodu "Cukřenka s dobrou náladou" uveřejněném v časopise Amatérské rádio A 3/1979 (str. 103-104). Podstavec je zhotoven z krycí růžice na odpadní trubku z umyvadla, jako horní kryt posloužilo víčko od kořenek. Rezistor k jehle měl být vysokonapěťový, použil jsem obyčejný. Násobič napětí sestává z 22 diod a 22 kondenzátorů.

Komentář muzea: Podívejte se i na další podobné výrobky z naší sbírky, do vyhledávacího pole tohoto webu zadejte text ionizátor.

Názory čtenářů webu: 19. 04. 2023 - BIV, čili bytový ionizátor vzduchu. Ta odkrytá jehla je trochu nebezpečná, profi výrobky ji měly v trubce. Martin Háje(z Facebooku přepsal Milan Kutil Říha)

19. 04. 2023 - Ta jehla normálně nemá koukat nad úrovň té trubičky. Jinak je tam rezistor 3M nebo větší. Jan Wimme(z Facebooku přepsal Milan Kutil Říha)

19. 04. 2023 - Jehla se při přepravě k nám utrla a ční ven. Nafotil jsem to v tomto stavu, alespoň je tato "klíčová" součátka vidět. Milan Kutil Říha

19. 04. 2023 - Jehla se utrhla? Má být na tom odporu a dá se s ní pohybovat. Ta trubka má být co nejvýše a jehla je na úrovni, nebo spíše níže té šikmo seřízlé trubky. V Amatérském rádiu je to vidět. Jan Wimmer (z Facebooku přepsal Milan Kutil Říha)

19. 04. 2023 - Přístroj opraven. Milan Kutil Říha

Zašlete nám své názory, připomínky, náměty, poznatky nebo informace k tomuto exponátu. Po vzájemném odsouhlasení textu vše rádi zveřejníme.