Autor: Věra Zemanová.

Rok výroby: Druhá polovina 80. let 20. století.

Popis: V období tzv. "Husákovské totality" nebyly knihy spisovatele Bohumila Hrabala vydávány. Autor byl na indexu (= listina zakázaných knih) a jeho spisy byly tištěny pouze v zahraničí nebo samizdatově. Kdosi tehdy přivezl do Polné ze Západního Německa Hrabalovu prózu "Proluky", vydanou v češtině. Paní Věra Zemanová z Polné knihu přepsala na psacím stroji v pěti exemplářích, listy sešila a tyto "výtisky" předávala známým. Tak se v podstatě ilegálně šířilo mezi čtenáři dílo nejoblíbenějšího a nejpřekládanějšího českého spisovatele v době, kdy byl u nás zakázán.

Komentář muzea: Jedná se o knihu o 153 stranách, jako desky posloužil tvrdší karton. Hřbet je sešit zelenou šňůrkou. Originál vyšel v Rakousku v roce 1986.

Názory čtenářů webu: 21. 04. 2024 - Nejsem příliš troufalý, když zařazuji samizdat mezi exponáty Muzea kutilství? Snad se dá tato knížka považovat za amatérský výrobek. Je přímo symbolické, že vznikl právě v Polné, kde Bohumil Hrabal jako malý bydlel v Měšťanském pivovaře (1916 - 1919). Na jižním průčelí budovy nám to připomíná pamětní deska v podobě sudu. Milan Kutil Říha

Zašlete nám své názory, připomínky, náměty, poznatky nebo informace k tomuto exponátu. Po vzájemném odsouhlasení textu vše rádi zveřejníme.

Text: Jan Prchal a Milan Kutil Říha, foto: Milan Kutil Říha