Autor: Václav Kabela.

Rok výroby: 1965-1967.

Popis: Autor nám exponát věnoval prostřednictvím pana Pavla Valáška, jenž vyprávěl: "Jedná se o tzv. upoutaný model. Modelář (pilot) stojí a předpaženou rukou, ve které má držadlo, od něhož vede 15,5 m dlouhé lanko až k letadlu, provádí takové pohyby, aby řídil let. Při tom se samozřejmě otáčí kolem vlastní osy společně se strojem, který létá v kruhu. Lze tak předvádět kompletní akrobatické sestavy včetně startu na začátku a přistání na konci. Vzpomínám si, že nás s kamarády obzvláště bavily souboje. To stojí dva piloti vedle sebe a každý řídí svůj letoun, který za ocasem táhne 1,5 metru dlouhý pás papíru. Komu se podaří rozsekat jej protivníkovi vrtulí, ten zvítězí. Ze začátku byla moje modelařina jenom zábavou, nakonec mě to však natolik chytlo, že jsem se stal členem Svazarmu a zúčastňoval se i soutěží. Palivo se míchalo takto: 40 % éteru + 35 % petroleje + 25 % ricinového oleje. Na éter muselo být povolení! Nejdražší položku představoval motor. Stál tehdy 115,- Kčs. Abych si na něj vydělal, roznášel jsem po lidech zabijačky. Za 5,- Kčs. Časem mě zlákaly i rádiem řízené modely. Do 18 let to bylo možné jenom pod dohledem dospělé osoby - nejčastěji ředitele školy, pana Nováka, na jehož nefalšovaný zápal pro věc rád vzpomínám. On mě a spoustu dalších dětí k tomuto koníčku přivedl. V osmnácti konečně nastal okamžik, kdy došlo k získání mé licence na vysílač. Vlastním značku OK 5851."

Komentář muzea: Letoun na fotografii je bez motoru a bez vrtule, to jste jistě poznali.

Názory čtenářů webu: 21. 01. 2022 - Jedná se o tzv. upoutaný model. Modelář (pilot) stojí a předpaženou rukou, ve které má držadlo, od něhož vede 15,5 m dlouhé lanko až k letadlu, provádí takové pohyby, aby řídil let. Při tom se samozřejmě otáčí kolem vlastní osy společně se strojem, který létá v kruhu. Lze tak předvádět kompletní akrobatické sestavy včetně startu na začátku a přistání na konci. Lanka jsou dvě, na horním a dolním konci řídící rukojeti. Na letadle je pak páka s táhlem k výškovce, kterou se celý přístroj řídí. Pepa Jarda

Zašlete nám své názory, připomínky, náměty, poznatky nebo informace k tomuto exponátu. Po vzájemném odsouhlasení textu vše rádi zveřejníme.