Autor: Jiří Pech.

Rok výroby: Asi 1968-1969.

Informace od autora: Chodil jsem do filmového kroužku (tzv. "filmáče"), který měl klubovnu v dřevěném baráku nedaleko stanice autobusu u záběhlické školy. Zde nebylo vše dokonalé (např. uzemnění - při zapnutí všech leštiček se nedalo pít z kohoutků, jelikož probíjely), ale i tak mě to tady velmi bavilo a dokonce jsme natáčeli filmy. Moje amatérské rybí oko tvoří předsádková čočka koupená v Astrooptice za 3,- Kčs a chemická kulová baňka naplněná glycerínem. Tyto prvky jsou umístěny v trubce, již je možné nasadit na objektiv fotoaparátu Pionýr. Zaostřovalo se na blízko. Objektiv neměl sice úhel 180 stupňů, přesto moje záběry stojí za to. Fotil jsem na výprodejový negativní film ILFORD s citlivostí 27 DIN. Jakmile prošla jeho životnost, výrazně klesla cena a normálně nehorázně drahý a pouze v Tuzexu prodávaný film jste mohli pořídit velice levně.

Komentář muzea: Zde se můžete podívat na originální snímky z let 1968-1971, které autor tímto objektivem pořídil.