Námět, jak opravit retro světelný vánoční řetěz, nám poslal pan Petr Janovský: "V lednu jsem vám poslal příspěvek o vánočním žárovkovém osvětlení a zvýšení jeho životnosti. Protože Vánoce budou již za tři týdny (příspěvek přišel 4. prosince 2020), dovolím si poslat ještě jeden námět. Původně bývají žárovkové řetězy osazeny žárovkami 20 V / 0,1 A (při počtu 12 žárovek). Mnohdy je obtížné původní žárovky obstarat. Na trhu je k dispozici ´Vánoční žárovka AE 20V 3W E10 C13´ v 5-6 barvách. Odběr žárovky při jmenovitém napětí je tedy 0,15 A. Při opravě žárovkového řetězu je zapotřebí vyměnit v tomto případě všechny (!!!) žárovky v řetězu. Při nákupu 12 žárovek je cena jedné cca 10,- Kč. Při renovaci vánočního řetězu tedy za 120,- Kč budeme mít osvětlení s novými sytými barvami - původní staré řetězy bývají již většinou vybledlé."

Komentář Muzea kutilství: Ihned jsme doporučované žárovky vyhledali na internetu a u jednoho z prodejců objednali. Pro srovnání byly pořízeny také žárovky SV12 od jiného (rovněž českého) výrobce. Zde najdete malý srovnávací test:

Na obr. 1 můžete vidět:

1) Patici původní retro žárovky z roku 1988 (20 V / 0,1 A / 2W) - cena: již neznámá.

2) Patici žárovky SV12 (20 V / 0,1 A / 2 W) - cena: 33,- Kč / ks.

3) Patici žárovky AE 20V 3W E10 C13 (20 V / 0,15 A / 3 W) - cena: 10,- Kč / ks.

Na obr. 2 je znatelné, že žárovky 3 svítí více než žárovky 2, tzn. že za méně peněz získáte "více muziky" (je-li kritériem pořizovací cena), ale zase si zvýšíte spotřebu.

Dobrá rada: v každém případě doporučujeme napájet světlené řetězy pouze přes regulátor jasu (stmívač), jak o tom píšeme zde. Živostnost žárovek se výrazně prodlouží.

Obr. 1.

Obr. 2