Zdá se mi, že tzv. nedávné dějiny (1948-1989) začínají být vysvětlovány v některých aspektech nepřesně. Nemám na mysli politické události, ale věci z obyčejného života. Bude to asi tím, že nastupuje generace historiků, kteří v té době ještě nebyli na světě a mají pouze zprostředkovaná data - bohužel někdy neodpovídající skutečnosti. Pro tyto badatele mám zaručený tip na zdroj originálních dobových artefaktů, z nichž vyčtou, jak to opravdu chodilo. Sběrný dvůr! Vyhozené televizory, nářadí, lustry, nábytek - nepřebernou studnici informací. Například o podnicích, které vyráběly židle (podle papírových štítků na spodní straně) nebo o FAVORITECH a ESKÁCH - bicyklech, na jakých jsme jezdili. I kutilství zde skvěle zmapujete. Taková do šrotu vyhozená doma dělaná sekačka by mohla vyprávět. Třeba o tom, že každý, kdo chtěl mít anglický trávník, musel si přístroj zhotovit sám. Nebo o tom, že vyřazený kočárek poskytl kolečka a dosloužilá pračka motor.

Sekačka na fotografiích se mi náramně líbila. S těžkým srdcem jsem ji ale musel nechat svému osudu - již na ni nemám místo.

Text a foto: Milan Kutil Říha