Když jsem tuto zkoušečku elektrických přístrojů ZEP-78 získal, náramně mě potěšila. Po chvilce nadšení z nového exponátu do sbírky kutilských výrobků však došlo k mírnému rozčarování. Nejedná se o amatérský výtvor, nýbrž o profesionálně produkovaný aparát, i když vypadá jako "samo-domo". Poznáte podle výrobního štítku, který podnik nebo družstvo tuto věcičku produkoval? Moc děkuji za všechny vaše poznatky.

18. 04. 2022 - Díky facebookovým přátelům se podařilo vypátrat, že výrobcem přístroje byly Kancelářské stroje, n.p. Aparát však vykazuje všechny znaky amatérského zhotovení. Zejména krabička z na tupo slepených novodurových desek. Takto vzniklý "slepenec" byl následně pečlivě přebroušen a nastříkán žlutou barvou. Muselo to dát spoustu práce. Za zmínku stojí některé součástky. Např. panelové otřesuvzdorné měřidlo METRA nebo germaniové hrotové diody OA9 TESLA.

Text a foto: Milan Kutil Říha