Z fotografie je jasné, že se celý traktor nezachoval. Podle designu by dnes patřil mezi vzácné veterány. Značku nebo výrobce jsem bohužel nevypátral. Dobrý nápad, který měli v jednom bistru na brněnském výstavišti, mi ale udělal radost. Chlapi, řekněte sami, dali byste si u tohoto stolku něco dobrého? Pozn.: Vzpomínám si, jak jsme jako studenti počátkem 80. let minulého století brigádničili v Zetoru, kde dva z nás přidělili k ohromnému lisu. Naším úkolem bylo vkládání obrovských namaštěných plechů do prostoru, kam po stisknutí čtyřech tlačítek (naráz čtyřma rukama) spadl obrovský tvárník a vytvořil kapotu. Stroj měl rozměry jako rodinný domek. Úplně nahoře se skvěl plastický kovový nápis "ERFURT", před který někdo křídou načmáral písmeno "S". Autor kvůli tomu musel vylézt do značné výšky, ale nové jadrné označení mu určitě stálo za to. Celou první směnu (noční) mi gigantická mašina naháněla hrůzu a hned ráno jsem požádal mistra, aby mě přeřadil na odmašťovací pračku - relativně bezpečné pracoviště, i když výrazně méně placené.

Text a foto: Milan Kutil Říha.