Autor: Luděk Rail.

Rok výroby: Asi 1960.

Popis: Syn autora nám poslal tyto informace: "Táta ve šrotu objevil vyhozené vybavení z profesionální promítací kabiny. Těžko říci, odkud pocházelo. Vybral ty nezajímavější díly, tedy optiku a mechaniku. Zdálo se mu, že je škoda, aby došlo k jeiich likvidaci. To ještě netušil, že něco vyrobí. Když ho ale ´chytilo´ focení a barevná fotografie byla tehdy dostupná pouze jako diapozitivy, poskládal všechny věci a vznikl tento diaprojektor. Dokonce později zhotovil ten samý přístroj i svému švagrovi. Táta uměl poohýbat plechy. Ovládal snad všechna řemesla. Pracoval jako školník v průmyslovce a bonusem získal k této nijak zajímavé práci možnost využívat kompletně zařízenou dílnu i se stroji. Pozdější království i pro mě, coby kluka. Do dnes lituji, že odtud nemám jedinou fotku. Celkem otec nafotil asi 5000 snímků, nejvíce kaktusů, které pěstoval a měl jich ve sklenících kolem tří tisíc".

Komentář muzea: Získali jsme do sbírky i pár diapozitivů včetně přípravku pro jejich rámování a k tomu také stolní diaprohlížečku od tohoto autora.