Autor: Jan Brádka.

Rok výroby: 1970-1972.

Popis: Exponát nám věnoval syn autora a vzpomínal: "Diaprojektor zhotovil můj otec RNDr. Jan Brádka počátkem sedmdesátých let minulého století (1972-1972). V té době byly k sehnání za přijatelnou cenu inverzní materiály ORWO pro formát 6 x 6 cm, tedy takové, jako měla naše dvouoká zrcadlovka Flexareta. Idea vznikla po náhodném sehnání náhradního tubusu s optikou původně pro přístroj ´epidiaskop´. Diaprojektor byl pak propočten opticky a sestaven na dřevěné desce s pomocí krycího plechu a plastových dílců. Ty musely být ale rychle nahrazeny ukotvením z kovu, protože lampa vydávala větší žár, než materiál vydržel. Nakonec zůstal plast jen v čele přístroje s ukotvením objektivu a v posunovacím zařízení pro diapozitivy z kinofilmu. Toto poloautomatické posunovací zařízení se ale neosvědčilo a diapozitivy byly nakonec promítány jednoduchým podavačem rámečků ze dřeva resp. lepenky. Součástí ´setu´ jsou dnes kromě přístroje dva posunovací podavače rámečků pro kinofilm a formát 6 x 6 cm + náhradní žárovka."

Komentář muzea: Podívejte se i na další diaprojektory od těchto autorů: Luděk Rail.